Türkçü Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkçü Forum

Türkçülük, Türk Dünyası ve Güncel Konular

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
En son ileti gönderilen konular
Konu Yazan Gönderme Tarihi
25.08.14 5:26
25.08.14 5:18
06.02.11 16:51
03.02.11 16:13
14.10.10 9:34
02.02.10 20:10
10.02.09 2:33
10.02.09 2:27
10.02.09 1:44

Yağmur Atsız`dan mektup

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Kurtuluş Yolcusu
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kurtuluş Yolcusu

Erkek

Yağmur Atsız`dan mektup Vide
MesajKonu: Yağmur Atsız`dan mektup   Yağmur Atsız`dan mektup Icon_minitime04.02.09 1:54

Sayın Soner Yalçın,

30 Nisan 2007 târihli yazınızda bâzı kötü maksadlı yâhut câhil yâhut hem kötü maksadlı hem câhil kimseleri doğru yola getirmek amacıyla ileri sürdüğünüz argümanlar muhakkak ki iyi niyetle kaleme alınmış (mâsûmiyet karînesi!). Ancak bu arada kaş yapayım derken göz çıkarmanız biraz can sıkıcı. Bu metinde sözünü etdiğiniz bir dizi şahsı bir yana bırakıyor ve sâdece Babam Nihâl Atsız`la ilgili hatâlara dikkati çekmek istiyorum:

Bir - Atsız ne "kafatasçı" idi ne de "kan tahlilcisi"...Bu çirkin iddiaları ortaya atanlar, sizin de anlaşılan doğru yola getirmek gayreti içinde olduğunuz kötü niyetli veyâ câhil veyâ hem kötü niyetli hem câhil kişilerdir. Yazarlar, kendileri incelemeksizin daha önce o konuya dâir yazılmış olan yazıları aynen kopya ederlerse o mesele nisbeten kısa süre sonra "belgelenmiş hakıykat"(!) olur. Meselâ Türklerin 1915`de birbuçuk milyon Ermeniyi kesmiş oldukları iddiası gibi... Atsız`ın ne kafatasçı ne kan tahlilcisi olduğunu öğrenmek için "İletişim Yayınları"ndan "Modern Türkiye`de Siyâsî Düşünce" adlı dev eserin "Milliyetçilik" cildine ve o cilddeki "Atsız" bölümüne bakabilirsiniz. Şâyet uzunca metinler okumak zor geliyorsa Târihçi ve Atsız`ın en yakın arkadaşı Yılmaz Öztuna`nın "Türk Târihi`nden Portreler" ("Ötüken Yayınları") adlı kitabını açıp yine Atsız bölümüne gözatabilirsiniz. O sâdece 15 sayfa kadardır.

İki - Atsız gerçekden kafatası ölçerdi ama bunu, kendisine "kafatasçı" damgasını vuranlara inananlarla dalga geçmek için yapardı. Ben bunu "Ömrümün İlk 65 Yılı" adlı kitabımda anlatmış ve bu iş için, aslında kadınların leğen kemiklerini ölçmek üzere vaktiyle nisâiyecilerin kullandığı bir "havsala âleti"ni kullandığını da ilk kez olarak açıklamışdım. Yazınızın sonunda siz de "havsala âleti"nden bahsetdiğinize göre benim kitabımı okumuş olduğunuz anlaşılıyor. Buna rağmen bundan sanki Atsız ciddî olarak ölçüm yapıyormuş gibi bahsetmeniz, ya okuduğunuzu anlamadığınız ya da pek iyi niyetli olmadığınız izlenimlerini doğuruyor ki her ikisi de şâyân-ı teessüfdür.

Ayrıca Atsız`ın, sizin îmâ etdiğiniz üzere, Hitler`le de tabii ki hiç bir temâsı olmamışdır. Koskoca Hitler`in Türkiye`deki genç bir yazar ve şâirle ilgilenebileceğini zannetmek, sâfiyet sınırlarını da aşan bir ruh hâletinin ipucu olsa gerek.

Üç - Atsız`ın "dönme" olduğu rivâyeti, 1944 Tûrancılık Dâvâsı`nda savcı iddianâmesinde yeralmış, ancak Atsız ve öbür arkadaşları (Alparslan Türkeş, Prof. Zeki Velîdî Togan, Şarkıcı Tarkan`ın Dayısı Fethi Tevetoğlu vs.) o dâvâda İSTİSNÂSIZ bütün suçlama maddelerinden beraat etdiklerine göre bu "dönmelik" iddiası da hükümsüz kalmışdır.

Kaldı ki bir insanın dönme olması, tıpkı Kürd, Arab, Çerkes, Rum, Ermeni, Fransız etc. olması gibi, o insanın insan olarak değerini ne azaltır ne de çoğaltır. Öyle sanıyorum ki yazınızda siz de bunu kasdediyorsunuz. Ne var ki bir vâkıayı, tamâmıyla değil de sâdece işinize gelen yarısıyla zikredip öbür yarısını meskût geçmeniz bana Bektâşînin, "Sarhoşken câmiye girmeyiniz!" fehvâsının başını atlayıp yalnızca "Câmiye girmeyiniz!" kısmını uygulamasını hatırlatdı.

Netîceten yazınız, kusûra bakmayınız ama, bana Atsız`ın buna benzer vesîlelerle söylediği bir başka sözü de anımsatdı:

CEHELE-İ FECERENİN KARÎHA-İ SABÎHASI...

En iyi dileklerimle...

Yağmur Atsız

Yağmur Atsız`dan mektup

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası